• Za nami regaty w Mrągowie

  • 9 czerwca 2017

Za nami regaty Siwik Holiday Cup/Stomasz Cup w Mrągowie. Zorganizowane przez Mrągowskie Towarzystwo Regatowe „Czos” regaty, zaliczane także do Grand Prix Mrągowa zakończyły wiosenną część Pucharu Polski w klasie Omega.

Regaty, zorganizowane w pięknie położonej Ekomarinie na Jeziorze Czos, nie miały tym razem szczęścia do warunków wietrznych. W sobotę rano wyglądało to jeszcze dobrze, ale niestety nie udało się rozegrać żadnego wyścigu. Sędziowie wyszli na wodę, ustawili trasę, ale nie doczekaliśmy się żadnego startu. Drobne powiewy pojawiały się w różnych częściach jeziora, ale do normalnego ścigania się wiatru zabrakło. Za to, wbrew prognozom, zrobiło się dosyć ciepło i słonecznie, wiec nikt szczególnie nie narzekał. W niedzielę powiało nieco lepiej, chociaż prawdziwie fajne warunki pojawiły się … podczas zakończenia regat. Na szczęście udało się rozegrać 2 wyścigi, wzorowo poprowadzone przez zespół sędziowski.

W klasie Standard regaty wygrał zdecydowanie Michał Gajda z załogą, reprezentujący YC Rewa. 1 i 2 miesce w wyścigach dały 7 punktową przewagę nad kolejnymi ekipami. Na miejscu 2 sklasyfikowane zostały załogi POL-171 Adama Perczyńskiego (Grupa HM Olsztyn) oraz POL-219 Piotra Bokoty (Susz). Finalnie wyżej została sklasyfikowana załoga POL-171, dzięki zwycięstwu w jednym z wyścigów. Na starcie stanęło 15 łódek w klasie Standard.

W Sporcie, po raz pierwszy w tym sezonie, pojawił się aktualny Mistrz Polski, Kamil Ortyl (Vector Sails). I od razu pokazał klasę, pewnie wygrywając rywalizację. Za jego plecami, rzutem na taśmę drugie miejsce zajęła załoga POL-271 z Igorem Tarasiukiem za sterem. Rzutem na taśmę, bo jeszcze 100m przed metą ostatniego wyścigu, przy gasnącym wietrze, Igor płynął dopiero 5, co dawało tylko 3 miejsce w regatach. Finalnie, na 3 miejscu, po raz 3 w sezonie, zajęła załoga POL-110 Daniela Sokołowskiego (Superkoszyk.pl).

MTR „Czos” po raz pierwszy organizował regaty zaliczane d Pucharu Polski w Klasie Omega i trzeba przyznać, iż regaty mogły imponować – znakomita organizacja, kolacja powitalna dla zawodników w Siwik Holiday, sobotni koncert u stóp mrągowskiego amfiteatru, świetny klimat – czego chcieć więcej. Oczywiście nie da się pominąć znakomitego prowadzenia imprezy przez sprawdzony zespół sędziowki – Izę i Przemka Świąc.

Przed nami miesięczna przerwa w regatach Pucharu Polski. Co wiemy po 3 pierwszych eliminacjach? Łącznie sklasyfikowaliśmy już 47 załóg (30 w Standardzie, 17 w Sporcie). W obu klasach nie widać na razie jakiś zdecydowanych liderów w wyścigu o Puchar Polski. Cieszy dużo nowych załóg w obu flotach, które szczególnie w Standardzie mocno zaznaczają swoją obecność (w Mrągowie całe podium zajęły „nowe” załogi). Przed nami regaty morskie w ramach Nord Cup (Górki Zachodnie), a nastepnie debiut naszych rozgrywek w Powidzu. Początek lipca zapowiada się bardzo ciekawie:)