• Wystarowała Podlaska Liga Regatowa

  • 16 maja 2017

W dniach 13 – 14 maja 2017 roku Klub Żeglarski „Żagiel” Sokółka zorganizował i przeprowadził II Regaty Żeglarskie o Puchar Burmistrza Sokółki – edycję Podlaskiej Ligi Żeglarskiej. Były to pierwsze zawody wchodzące do cyklu 9 imprez, które przez cały sezon żeglarski będą odbywały się na akwenach naszego województwa (Zalew Sokólski, Jezioro Necko, Jeziora Rajgrodzkie, Jezioro Wigry, Zalew Siemianówka). Impreza odbyła się na terenie OSiR, nad Zalewem Sokólskim. Regaty zorganizowano we współpracy z Urzędem Miasta w Sokółce, Burmistrzem Sokółki, OSiR w Sokółce oraz dzięki wsparciu partnerów:


 Inwido Production S.A., Biasona Marek Bruzgo, DECATHLON BIAŁYSTOK,

LGD Szlak Tatarski, Sawtech Sławomir Sawicki, NaCzarter.PL Łukasz Moździerski, Łajba Czarter Stefan Nikiciuk, Alior Bank, Jaskółka Sp. z o.o.,

Serce Polski Dom Rodzinny,  Lody tradycyjne „U Matczaka”, 

Pub Blues-Rock U Matczaka, Karton Studio Kurs Rysunku i Malarstwa, EKO GRIL Sokółka, Biuro-Serwis, ESENBAD Henryk Jacewicz.

 

W dniu 13 maja od wczesnych godzin porannych, zaczęły przybywać załogi z: Sokółki ( 4 załogi ) Białegostoku (2 załogi), Augustowa (2 załogi), Michałowa (1 załoga) oraz Suwałk (1 załoga). Zagościła w Sokółce ścisła czołówka Omegowców z województwa podlaskiego.

 

W sobotę 13 maja od godz. 08:00 rozpoczęto przyjmowanie zgłoszenia do regat. Dla uczestników regat przygotowane były koszulki okolicznościowe. Ogółem w imprezie uczestniczyło 10 jachtów, na których pływało 30 zawodników.

 

O godz. 10:00 pod masztem banderowym odbyło się uroczyste otwarcie regat. Komandor Klubu Ryszard Bronowicz serdecznie przywitał zawodników życząc im udanych startów, przyjemnego pływania i wygranych wyścigów. Przebieg regat był na bieżąco komentowany przybyłym gościom przez Sławomira Sawickiego, który prezentował widzom przybyłe załogi, podstawowe zasady regat oraz sytuację na wodzie. Sędzią Głównym był Michał Kalinowski z Ełku, sekretarzem Katarzyna Czarniecka – członek Klubu Żeglarskiego „ŻAGIEL” Sokółka. Start do pierwszego wyścigu odbył się o godzinie 11:00. Regaty zostały rozegrane według Przepisów Regatowych ISAF 2017-2020 oraz przepisami klasowymi jachtów uczestniczących w regatach. Nad bezpieczeństwem regat czuwał na swojej motorówce Jarosław Bajeński w asyście Andrzeja Borowskiego oraz ratownik z OSiR Sokółka. Statkiem komisji regatowej był jacht Bez-Cztery pod dowództwem Antoniego Brzezińskiego. Regaty zaszczycili swoją obecnością dziennikarze z lokalnych mediów. Dodatkowo była możliwość śledzenia regat on-line poprzez kamerę, która obejmowała większą część trasy regat.

 

Pierwszego dnia rozegrano siedem wyścigów. Pogoda była doskonała. Siła wiatru od 2 do 4 w skali Beauforta. Zawodnicy zacięcie rywalizowali o zajęcie jak najlepszej pozycji na starcie, więc nie obyło się bez falstartów. Po zakończeniu pierwszego dnia regat uczestnikom przygotowano posiłek regeneracyjny oraz kawę i herbatę. O godzinie 17-tej na scenie wystąpiły Andrzej Butwiłowski i Przyjaciele z mocną dawką szant. Następnie  o godzinie 19-stej rozgrzewał publikę Zespół Deenim. Widownia bawiła się świetnie, były wspólne śpiewy i tańce. Dzień zakończył grill żeglarski z poczęstunkiem oraz wspólnym szantowaniem 🙂 . Podczas wieczornej części regat zintegrowali się uczestnicy regat, członkowie Klubu wraz z rodzinami oraz przyjaciele z Sokółki.

 

W niedzielę 14 maja o godzinie 10:00 przy pięknej słonecznej pogodzie, zaczęliśmy kolejne wyścigi. W tym dniu dominowały emocje i chęć zwycięstwa. Pierwszy bieg był memoriałem Zbigniewa Czarnieckiego, jednego z założycieli Klubu Żeglarskiego „ŻAGIEL” Sokółka, wspaniałego żeglarza, który w tym roku odszedł na wieczną wachtę. Za ten wyścig załoga, która uplasowała się na pierwszym miejscu otrzymała pamiątkową statuetkę oraz nagrody – bieg był liczony do ogólnej punktacji regat. Rozegrane zostały dwa wyścigi przy wietrze od 1 do 3 (w porywach) w skali Beauforta.

 

O godz. 14:30 odbyło się uroczyste zakończenie regat. Komandor Klubu Ryszard Bronowicz wraz z Zastępcą Burmistrza Panem Adamem Kowalczukiem oraz Dyrektorem OSiR w Sokółce Piotrem Rygasiewiczem wręczali uśmiechniętym załogom puchary i dyplomy. Wszyscy uczestnicy regat, dzięki sponsorom, otrzymali nagrody.

 

Zawodnicy podziękowali brawami organizatorom oraz sędziemu za sprawne i fachowe przeprowadzenie regat. Natomiast Komandor Klubu podziękował zawodnikom za przybycie i uczestnictwo w regatach. Zaprosił także na kolejne regaty. Pozostało tylko dobre wspomnienie i duma, że członkowie sokólskiego Klubu podołali tak trudnemu wyzwaniu jak organizacja Regat na tak nietypowym akwenie. Do zobaczenia za rok na trzeciej edycji Regat o Puchar Burmistrza Sokółki. I prosimy o trzymanie kciuków za sokólskich żeglarzy walczących w Podlaskiej Lidze Żeglarskiej. Finał już we wrześniu!


Klasyfikacja końcowa:


Zwycięzcy memoriału Zbigniewa Czarnieckiego:

POL710 UKS Nord Augustów – Piotr Ossowski, Maciej Wasilewski, Magdalena Aroch-Kania

 

 

 

l.p. Nr na żaglu/Klub Sternik Załoga Rezultaty wyścigów

II Regaty Żeglarskie o Puchar Burmistrza Sokółki                                                              Edycja Podlaskiej Ligi Żeglarskiej                                                                                      13-14 maja 2017 roku

Suma
I II III IV V VI VII VIII Memoriał IX
1 POL 110

Superkoszyk.pl Suwałki

Sokołowski Daniel Inglot Piotr

Grudziński Marcin

1 1 1 3* 1 1 3* 2 2 9
2 POL 710

UKS NORD Augustów

Ossowski Piotr Wasilewski Maciej

Aroch – Kania Magdalena

5* 2 2 1 4* 2 2 1 4 14
3 POL 73

KŻ ŻAGIEL Sokółka

Dziurdź Wojciech Dziurdź Adam

Dziurdź Agata

2 3 3 4 2 OCS* 4 5* 3 21
4 POL 133

BALT YACHT Augustów

Bronakowski Adam Czyżewski Grzegorz

Sokołowski Paweł

3 4 7* 7 3 OCS* 1 4 1 23
5 POL 26

ŁAJBA CZARTER Białystok

Górko Jerzy Czarniecki Bartosz

Urban Patrycja

4 5 4 6 7* 3 7* 3 7 32
6 MICHAŁOWO

UKŻ  Michałowo

Jarocki Jakub Rajecki Bartłomiej

Drozdowski Maciej

7* 7* 5 2 5 6 5 7 5 35
7 POL 156

KORAB Białystok

Ignaciuk Andrzej Żarkowski Maciej

Żarkowska Urszula

6* 6* 6 5 6 4 6 6 6 39
8 A 037 (Sokółka Okna i Drzwi)

KŻ ŻAGIEL Sokółka

Brzeziński Przemysław Lewosz Przemysław

Sidor Cezary

9* 8 8 9 10* 5 9 8 8 55
9 M_

KŻ ŻAGIEL Sokółka

Lewosz Marek Wadejko Daniel

Lewosz Tomasz

8 9* 9* 8 8 7 8 9 9 57
10 A 037

KŻ ŻAGIEL Sokółka

Kułak Jarosław Kułak Piotr

Bronowicz Karolina

10* 10* 10 10 9 8 10 10 10 67

* bieg odrzucany

 

AHOJ!