• V edycja Żeglarskiego Pucharu Kaszub

  • 1 kwietnia 2019

Już piąty raz żeglarze będą mieli okazję ścigać się w cyklu regat w ramach Żeglarskiego Pucharu Kaszub.

Jedną z 3 podstawowych klas cyklu jest klasa Omega Standard, pozostałe klasy to Optimist (w kategoriach 0, UKS i B), Cadet, oraz Open – czyli wszystko co nie należy do trzech pozostałych klas.
W tym roku zawody odbędą się na 5 akwenach, a do klasyfikacji generalnej będą liczyły się najlepsze wyniki z 4 imprez (jedna odrzutka).
Wszystkie imprezy będą dwudniowe i odbywać się będą się w weekendy.

Inauguracja będzie miała miejsce 8 czerwca w Mechelinkach, więc akwenem będzie Zatoka Pucka, a dokładnie jej zewnętrzna część, na południe od Rewy.
Miejsce to jest bardzo atrakcyjne, o tej porze roku nie ma tu problemu ze znalezieniem noclegu. Osobiście polecam nocleg w Rewie i dwukilometrowy spacer plażą na miejsce regat – można poczuć się jak na Hawajach, a nawet lepiej, bo można znaleźć bursztyn!
W Mechelinkach brak nie ma dobrego slipu, więc warto przybyć godzinę wcześniej, żeby się spokojnie zwodować. Miejsca na pewno wystarczy 🙂

Następne regaty odbędą się w Chmielnie w dniu 13 lipca. Chmielno to miejscowość położona w kółku Jezior Raduńskich. Do dyspozycji jest potężna baza noclegowa oraz bardzo dobry slip.
Akwen jest ewenementem, jeżeli chodzi o Kaszuby, ponieważ kształt jeziora i niskie bezleśne brzegi dają efekt w postaci silnego, „niekręcącego” wiatru.
W minionym roku zawody odbywały się przy szkwałach dochodzących do 16 kt/s – bliskość morza robi swoje 🙂

Trzecia runda zacznie się 10 sierpnia we Wdzydzach Kiszewskich, na potężnym akwenie Jezior Wdzydzkich. Do dyspozycji slip(y), i bardzo duży ośrodek turystyczny. Gwarantowana liczna frekwencja szczególnie w klasie Open, w której wystartują miejscowi żeglarze. W klasie Omega również możemy spodziewać się większej ilości uczestników.

Czwarta runda odbędzie się również w sierpniu, bo 24 w Stężycy – miejscowości położonej 10 kilometrów na północ od Kościerzyny, na końcu kółka Jezior Raduńskich. Miejsce noclegowych będzie pod dostatkiem. Wąski slip i stosunkowo mało przestrzeni do pozostawienia łódek z pewnością zrekompensuje niesamowity catering, z którego zawsze słynęła Stężyca.

Finał Pucharu Kaszub odbędzie się na Złotej Górze 21 września. Tutaj mamy jedyny konflikt z terminem Pucharu Polski.
Warto jednakże wspomnieć że XIII Mistrzostwa Kartuz, które odbędą się na Złotej Górze/ Brodnicy są imprezą, która otrzymała w 2017 roku nagrodę „Błękitnego Spinakera” w kategorii Śródlądowe Regaty Roku. Jest to gwarancja jakości imprezy w każdym aspekcie.

Do zobaczenia na wodzie 🙂

Andrzej Mańczak