• Trudny weekend faworytów

  • 7 września 2020

Druga runda Porta Pucharu Polski w Klasie Omega 2020 okazała się trudnym sprawdzianem dla faworytów. Bardzo wyrównane wyścigi w kategoriach Sport i Standard  wygrały załogi wyłoniły innych zwycięzców niż poprzednia runda w Pucku.

Tym razem klasę Omega ugościł malowniczy Chalkos Yacht Club w Lubiatowie. 37 zgłoszonych załóg mogło nie tylko sprawdzić swoje siły w 6 rozegranych przez dwa dni wyścigach, ale też skorzystać z hotelowych udogodnień i odpocząć nad pięknym Jeziorem Sławskim.

Start sobotnich wyścigów opóźnił się na skutek zmiennego kierunku wiatru. Po stabilizacji warunków udało się ustawić trasę i rozegrać trzy wyścigi, które okazały się trudnym sprawdzianem dla faworytów. W Sporcie zwycięska w poprzedniej rundzie załoga PG Racing Marcina Styborskiego po trzech przeciętnych wyścigach plasowała się poza podium. Prowadzenie dwoma wygranymi wyścigami zapewniła sobie załoga BORA Racing Daniela Sokołowskiego. W klasyfikacji Standard załogi aktualnego Mistrza Polski Romualda Knasieckiego i Akademickiego Mistrza Polski Aleksa Michalskiego znajdowały się na pozycjach 4. i 5. Prowadzenie z bezpieczną przewagą utrzymywała załoga POL454 Mirosława Misiaszka.

Drugi dzień zmagań zapewnił zawodnikom idealne warunki. Stały w kierunku wiatr o sile 12-15 węzłów pozwolił na rozegranie 3 wyścigów. W Klasie Sport pogoń za podium rozpoczęła załoga Styborskiego wygrywając dwa pierwsze wyścigi i w trzecim finiszując na trzeciej pozycji. Po bardzo wyrównanej końcówce pozwoliło im to na awans na drugą pozycję na remisie punktowym z trzecim Danielem Sokołowskim i czwartym Michałem Rucińskim. Dzięki najrówniejszej formie przez całe regaty i zdominowaniu ostatniego wyścigu w Klasie Sport wygrała załoga Vector Sails Racing Team ze sternikiem Kamilem Ortylem.

W kategorii Standard walkę o zwycięstwo rozstrzygnęły między sobą załogi Misiaszka i Michalskiego. Pomimo przewagi z pierwszego dnia, Misiaszek zaczął dzień od dwóch czwartych miejsc, co pozwoliło Michalskiemu wyprzedzić go o dwa punkty. W ostatnim wyścigu ekipa PG Racing Michalskiego mogła przypłynąć jedno miejsce za Misiaszkiem, żeby cieszyć się z wygranej. Dokładnie tak się stało, a podium klasyfikacji generalnej uzupełniła załoga Radosława Stachurskiego z KSW Fregata.

Wyniki 2 rundy Porta Puchar Polski Klasy Omega, Chalkos Omega Cup, Lubiatów:

SPORT:

  1. Vector Sails Racing Team – Ortyl, Gozłowski, Zawadowicz – 13 pkt
  2. PG Racing – Styborski, Krasodomski, Leksycki – 16 pkt
  3. BORA Racing – Sokołowski, Mórawski, Inglot – 16 pkt

STANDARD:

  1. PG Racing – Michalski, Żak, Bielachowicz – 10 pkt
  2. POL 454 – Misiaszek, Misiaszek, Ołtarzewski – 11 pkt
  3. KSW Fregata – Stachurski, Pestyk, Siulińska – 19 pkt

Kolejnym przystankiem w kalendarzu klasy Omega są Mistrzostwa Polski, które odbędą się w dniach 18-20 września w Krynicy Morskiej. Trzecia z czterech rund Pucharu może być także decydującą dla punktacji Porta Pucharu Polski Klasy Omega w związku z wyższą punktacją krynickich regat.

Więcej informacji, pełne wyniki i rankingi dostępne są na stronie www.klasaomega.pl

Partnerami głównymi regat byli Miasto Sława, MineMaster oraz wytwórnia pasz „LIRA” i Eckert Grills.
Partnerem tytularnym Pucharu Polski jest firma PORTA.
Partnerami Klasy Omega są zeglarski.info, nowezagle.pl, Jachting.com i Polski Związek Żeglarski. Koordynację organizacji Porta Pucharu Polski w Klasie Omega oraz obsługę medialną zapewnia MT Partners.
Więcej informacji można znaleźć na stronie Klasy Omega:  www.klasaomega.pl
oraz na profilach social media klasy.

Kontakt dla mediów

MT Partners
Maciej Cylupa
maciej.cylupa@mtpartners.pl
tel. 783 00 83 83