• Relacja z Augustowa

  • 8 czerwca 2016

W dniach 04-05 czerwca na wodach jeziora Necko odbyły się regaty o Puchar Burmistrza Augustowa, zaliczane do klasyfikacji Pucharu Polski w klasie Omega (klasyfikacji Sport i Standard). Na starcie stanęło 38 załóg, 22 w klasie Standard i 16 w klasie Sport. Głównym organizatorem regat był oddział PTTK w Augustowie.

Pierwszego dnia zawodów, przy wietrze w okolicach 3B, rozegrano 5 wyścigów. W Sporcie od samego początku zdecydowanie na czoło stawki wysunęła się załoga Vector Sails Kamila Ortyla, która wygrała 4 pierwsze wyścigi. Na drugim miejscu po pierwszym dniu znalazł się Krzysztof Małecki (Błękitny Piotruś), który jako jedyny zdołał „urwać wyścig” prowadzącej drużynie. Miejsce trzecie przypadło równo żeglującej załodze „Strugi” Wojtka Parużnika, która przyjechała na regaty aż z Nowego Sącza. W Standardzie od początku trwała zażarta walka o każdy punkt. Najszybciej żeglowała załoga Romana Knasieckiego (Międzychód), a tuż za nim, z identyczną ilością punktów uplasowały się załogi Jarka Cieślaka (Klub Wodny ENIF) i Radka Stachurskiego (Wodna Pasja). O ile walka o pierwsze miejsce z niezawodną załogą „Anetki” wydawała się trudna, to sprawa kolejnych pozycji pozostawała otwarta.

Drugi dzień regat to nieco silniejszy wiatr i możliwość ustawienia dłuższej trasy. Nadal duża zmienność wiatru, na którą pierwszego dnia uskarżało się wielu zawodników, postawiła wysoko poprzeczkę przed żeglarzami. W obu klasach wyniki wielu załóg zaskoczyły kibiców. W Sporcie Kamil Ortyl zgubił gdzieś regularność z pierwszego dnia i o mały włos nie oddał prowadzenia znakomicie tego dnia żeglującemu Małeckiemu. Jednak falstart w pierwszym wyścigu przekreślił szanse na przełamanie i ostatecznie układ dwóch pierwszych miejsc nie zmienił się. Na trzecie miejsce zawansowała za to załoga Procad Racing Tomka Micewicza, która tego dnia żeglowała zdecydowanie szybciej i równiej niż dzień wcześniej. We flocie Standard nie było zaskoczenia, jeśli chodzi o pierwsze miejsce. Wygrywając 2 wyścigi i raz zajmując trzecie miejsce, Roman Knasiecki potwierdził swoją dominację w tych zawodach. Pewne drugie miejsce zajął Jarosław Cieślak z załogą. Za to skuteczny atak na podium przeprowadził Janusz Zimmer z Myśliborza, który dzięki równym wynikom (miejsca 3,3,4) zdołał wyprzedzić Stachurskiego i zająć 3 miejsce.

Regaty z pewnością można uznać za udane. Dzięki gościnności PTTK Augustów oraz władz miasta, które wsparły imprezę, po raz pierwszy od dawna udało się zorganizować regaty Pucharu Polski Omegi w tej części kraju. Piękna pogoda i duża frekwencja z pewnością dostarczyły zawodnikom dużo satysfakcji i emocji. Dziękujemy.