• Mistrzostwa Polski 2021

  • 5 października 2021

W dniach 17 – 19 września W Zbąszyniu, na wodach jeziora Błędno odbyły się Mistrzostwa Polskie w klasie Omega, zaliczane do PORTA Puchar Polski 2021. Organizacji zawodów podjął się Zbąszyński Klub Żeglarski, we współpracy z Polskim Związkiem Klasy Omega.

Jak zawsze w przypadku imprezy o randze mistrzowskiej na starcie stanęła cała czołówka zawodników w obu flotach, które rywalizują w ramach Pucharu Polski. Zarówno STANDARD jak i SPORT stawiły się w sile 24 załóg w każdej z flot, co dało razem imponującą liczbę 48 ekip. Zawody zapowiadały się zatem obiecująco, tym bardziej że prognoza pogody dawała nadzieje na bardzo dobre warunki do ścigania.

I tak też było. W trakcie całych zawodów Mistrzostw Polski rozegrano łącznie 9 wyścigów przy zmiennym wietrze. Zarówno miłośnicy dynamicznych warunków na wodzie, jak i Ci, którzy preferują warunki wymagające umiejętności poszukiwania korzystnych podmuchów mieli powody do zadowolenia.

We flocie Standard zacięta bitwa o końcowy triumf trwała do samego końca, czego najlepszym dowodem są zaledwie 1-punktowe różnice pomiędzy załogami na podium. Ostatecznie, tytuł mistrza Polski w Klasie Omega Standard zdobyli, reprezentujący klub „Fregata Pogoria 1”, Radosław Stachurski z załogą. Całe podium we flocie Standard wyglądało następująco:

  • I miejsce – Radosław Stachurski, Mateusz Kaczmarowski, Joanna Pestyk (Fregata Pogoria 1, POL 149)
  • II miejsce – Mirosław Misiaszek, Maciej Misiaszek, Łukasz Nykiel (Myślibórz, POL 268)
  • III miejsce – Igor Tarasiuk, Szymon Kwaśnik, Marzena Pawłowska (PORTA Sailing Team, POL 271)

Nieco inaczej miała się sytuacja we flocie Sport, w której swoją dominację od początku zaczął zaznaczać Marcin Styborski (PG Racing) na łódce POL 377. Swoją przewagę utrzymał do końca i finalnie to on wraz załogą (Paweł Leksycki, Dawid Płotka) obronił tytuł Mistrza Polski zdobywając go po raz trzeci z rzędu! Emocjonująca walka o drugie miejsce trwała do ostatnich metrów ostatniego biegu. Przed ostatnim wyścigiem trzeciego dnia rywalizacji szanse na 2 miejsca na podium zachowały załogi Michała Rucińskiego, Fabiana Mackiewicza i Kamila Ortyla. Ostatecznie, na najgorsze dla każdego sportowca miejsce 4, po gorszym wyścigu, spadła załoga Fabiana (Jacek Dydyń, Maciej Wilewski, MKS Marina Niesulice, POL-338). Końcowe podium wyglądało następująco:

I miejsce – Marcin Styborski, Paweł Leksycki, Dawid Płotka (PG Racing, POL-377)

II miejsce – Michał Ruciński, Krystyna Kiczko, Bartosz Sadowski (ProNaw AKM Gdańsk, POL 254)

III miejsce – Kamil Ortyl, Maciej Chatłas, Bartłomiej Banasik (Orlen Vector Racing, POL 452).

Całe regaty, dzięki wsparciu partnerów (Gmina Zbąszyń, Centrum Sportu w Zbąszyniu oraz PORTA Drzwi – sponsor główny tegorocznego Pucharu Polski w klasie Omega), zostały znakomicie zorganizowane i przeprowadzone w świetnej atmosferze. Zbąszyń okazał się naprawdę gościnnym i ciekawym miejscem, dotąd prze wielu raczej nie kojarzonym z żeglarstwem regatowym, co po tegorocznej imprezie na pewno ulegnie zmianie😊 Pula nagród przekraczająca 10 000 PLN także wywołała wiele uśmiechów na twarzach nagrodzonych ekip.

Bardzo miłym akcentem na zakończenie regat był gest jednej z załóg gospodarzy, zdobywców brązowego medalu w klasie Standard. Podczas regat trwała zbiórka pieniędzy potrzebnych na leczenie ciężko chorej Mai. Reprezentująca PORTA Sailing Team załoga Igora Tarasiuka postanowiła przekazać całą nagrodę na rzecz dziewczynki. Wiecej o zbiórce i całej akcji: https://www.siepomaga.pl/walka-mai – serdecznie zapraszamy do wsparcia akcji!!

Po Mistrzostwach Polski w tegorocznym kalendarzu Omegi pozostała już tylko jedna impreza: Puchar Hotelu Robert’s Port w Starych Sadach /k. Mikołajek. Finałowe starcie zapowiada się pasjonująco. Na starcie staną 34 ekipy, a walka o końcowy sukces z pewnością dostarczy wrażeń i wspomnień na całą zimę! Serdecznie zapraszamy, śledźcie relacje z zawodów, a jeśli możecie – serdecznie zapraszamy na Tałty!!