• Meczowe Mistrzostwa Polski – relacja

  • 27 czerwca 2016

W dniach 25-26.06, przy okazji dorocznego „Truskawkobrania”, na wodach Jeziora Brodno Wielkie koło Kartuz rozegrane zostały Meczowe Mistrzostwa Polski w klasie Omega. Po dwóch dniach intensywnych zmagań rozegrano 35 wyścigów. Na najwyższym stopniu podium stanęła załoga Igora Tarasiuka z Powiatu Kartuskiego.

Poza rywalizacją o krajowy prymat zawodnicy walczyli również o punkty do klasyfikacji Pucharu Świata. Na regaty zaproszonych zostało dziesięć załóg z całej Polski, ostateczne do rywalizacji przystąpiło ich osiem. Format regat meczowych to rywalizacja załóg „jeden na jeden” w bardzo krótkich i dynamicznych wyścigach, które odbywają się blisko brzegu. Dzięki takiej formule żeglarstwo jest bardziej dostępne i zrozumiałe dla publiczności, która licznie stawiła się w Centrum Sportów Wodnych i Promocji Regionu w Złotej Górze.

Pierwszego dnia zawodów warunki wietrzne do godz. 14.30 pozwoliły rozegrać mecze elimincyjne do ćwierćfinałów. Na czas transmitowanych zawodów Mistrzostw Europy „EURO 2016” zaplanowano przerwę „na kibicowanie” polskiej drużynie. Po meczu, przed burzą i deszczem, rozegrano tylko dwa wyścigi. Z powodu bardzo zmiennego, momentami zanikającego wiatru, sędziowie byli niejednokrotnie zmuszani do przerwania wyścigów. Jednak duża dyscyplina zawodników, którzy przez kilka godzin utrzymywali gotowość startową sprawiła, że ostatecznie przeprowadzone zostały wszystkie zaplanowane wyścigi i pełen format regat.

Eliminacje zwyciężyły załogi Tomasza Micewicza oraz Krzysztofa Małeckiego z Giżycka kwalifikując się bezpośrednio do półfinału. Po pierwszym etapie rywalizacji z zawodami pożegnała się załoga Piotra Inglota. Po wyścigach ćwierćfinałowych miejsca w półfinale wywalczyli Mikołaj Benesiewicz z Warszawy i Igor Tarasiuk.

W półfinałach doszło do niespodzianek, faworyzowane załogi Małeckiego i Micewicza uległy swoim konkurentom, dzięki czemu do finałowej rywalizacji przystąpiły załogi Tarasiuka i Benesewicza. Ostatecznie Tarasiuk wygrał 3 do 0 i tym samym został zwycięzcą tegorocznych zawodów, po raz pierwszy w karierze zdobywając tytuł Meczowego Mistrza Polski w klasie Omega. Puchary oraz nagrody wręczyli: Burmistrz Kartuz Mieczysław Grzegorz Gołuńskioraz Dyrektor KCK Aleksandra Maciborska – Pytka.

Końcowe wyniki regat:

1. Igor Tarasiuk UKS Florek Sierakowice

2. Mikołaj Benesiewicz Gliwice

3. Tomasz Micewicz Gdańsk

4. Krzysztof Małecki Giżycko

5. Adam Cychter Łódź

6. Sławomir Dunst Kartuzy

7. Piotr Inglot Rzeszów

8. Maja Remizanowicz Gdańsk

Zwycięzcy regat, poza tytułami mistrzowskimi, otrzymali również puchary oraz nagrody rzeczowe: selfie stick Xperia TM firmy Sony. Organizatorami zawodów była: UKŻ Lamelka Kartuzy przy współpracy Kartuskiego Centrum Kultury oraz Polskiego Związku Klasy Omega. Partnertnerzy zawodów : firma Lamel Rozdzielnice oraz DZW Michał Bulczak. Dziękujemy OSP z Brodnicy Górnej oraz Dzierżążna za wsparcie w zaresie utrzymania bezpieczeństwa na wodzie.