• Licencje i ubezpieczenia

  • 20 lutego 2020

Sezon 2020 zbliża się wielkimi krokami. Czas na przybliżenie tematu licencji i ubezpieczeń dla zawodników szykujących się do startów w Pucharze Polski (i nie tylko 🙂 )

W tym roku Polski Związek Żeglarski ogłosił sporo zmian w zakresie licencji. Szczegóły zmian znajdziecie tutaj:

http://pya.org.pl/polski-zwiazek-zeglarski/news/wazne-zmiany-dotyczace-licencji-sportowych-i-ubezpieczen-oc-na-rok-2020

a wszystkie informacje o licencjach i ubezpiecznaiach PZŻ tutaj:

http://pya.org.pl/polski-zwiazek-zeglarski/page/licencje/

http://pya.org.pl/polski-zwiazek-zeglarski/page/ubezpieczenia/

Licencje:

Na dzisiaj, zawodnicy mogą wykupić licencję sportową PZŻ. Oprócz tego czekamy ciągle na szczegółowe informacje dotyczące licencji amatorskich – nowego rodzaju licencji, skierowanych głównie do uczestników regat klas amatorskich.Wg ostatnich informacji – licencje te powinny zostać udostępnione do końca marca i kosztować ok 10pln za sezon (licencja sportowa – 50 pln za sezon).

Na dzisiaj, główym powodem, dla którego zawodnicy mogą być zainteresowani wykupieniem licencji są:

  • kwestie licencji na reklamę na jachcie – osoby startujące w regatach amatorskich, posiadające licencję, będą zwolnione z konieczności wykupu oddzielnej licencji na reklamę
  • ubezpieczenie zawodnicze PZŻ – osoby posiadające licencję mogą skorzystać z grupowego ubezpieczenia OC dla zawodników

Docelowo PZŻ rozważa wprowadzenie obowiązku posiadania jednej z licencji przez sterników startujących w regatach rozgrywanych na licencji PZŻ. Ze względu na oczekiwaną niską cenę licencji amatorskiej, nie wydaje się to problemem (przypominamy, iż wszyskie regaty Pucharu Polski w klasie Omega rozgrywane są na podstawie licencji PZŻ).

Aby móc wykupić licencję sportową PZŻ na dany sezon – trzeba być członkiem klubu bądź organizacji będącej członkiem PZŻ. Aby zakup licencji był możliwy, administrator danej organizacji w systemie eBiuro musi przypisać Was do swojej organizacji. Na raz można być przypisanym tylko do jednej organizacji (klub, stowarzyszenie, etc). W przypadku chęci bycia przypisanym do PZKO, prosimy o kontakt (info@http://www.klasaomega.pl bądz bezpośrednio do Daniela Sokołowskiego, chociażby przez Facebook Messanger) – dotyczy oczywiście tylko członków PZKO! Cała operacja, włącznie z wnioskami, wydaniem licencji/ubezpieczenia odbywa się online i jest niemal natychmiastowa.

Ubezpieczenia:

Zgodnie z regulaminem Pucharu Polski, podczas regat niezbędne jest posiadanie przez załogę ubezpieczenia OC, obejmującego także starty w regatach. Zdecydowanie zalecamy tutaj korzystanie z dedykowanych ubezpieczeń dla zawodników, oferowanych np. przez PZŻ czy Pantenius. Polisy te nie tylko zapewniają zabezpieczenie podczas regat, ale także oferują bardzo wysokie kwoty ubezpieczeń. Jest to bardzo ważne, ze względu na coraz większą ilość jachtów na naszych zawodach i tym samym zwiększające się ryzyko szkód nie tylko w sprzęcie, ale także na zdrowiu zawodników. Dopuszczalne są oczywiście polisy innych towarzystw, jeśli spełniają powyższe warunki, sugerujemy tutaj jednak zadbanie o wysoką kwotę ubezpieczenia (np. ubezpieczenie PZŻ daje kwotę 2mln € na każde zdarzenie w trakcie trwania ubezpieczenia).

W razie jakichkolwiek pytań czy wątpliwości, prosimy o kontakt bądz zadawanie pytań na grupie Klasa Omega na FB.