• Jutrzenka Dobre Miasto CUP – relacja

  • 11 czerwca 2019

Videorelacja

 

W dniach 01-02.06 na wodach jeziora Niegocin odbyły się regaty Jutrzenka Dobre Miasto CUP, trzecia tegoroczna eliminacja Pucharu Polski w klasie Omega. Organizatorem regat był Polski Związek Klasy Omega, przy współpracy Akademickiego Związku Sportowego (AZS) Warszawa. Portem regat był doskonale znany wielu żeglarzom ośrodek AZS w Wilkasach. Głównym sponsorem regat został producent znakomitych słodyczy, firma Jutrzenka Dobre Miasto. Patronat honorowy nad zawodami objął Marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego.

Na starcie pojawiły się 44 załogi, 30 w klasie Standard i 14 w klasie Sport. To już druga impreza Omegi w tym sezonie, do której zgłosiło się ponad 40 łódek. Dzięki współpracy z AZS Warszawa i organizacji regat tuż przed Akademickimi Mistrzostwami Polski w żeglarstwie, udział w zawodach wzięło kilkanaście załóg reprezentujących uczelnie, które to drużyny na co dzień nie pojawiają się w regatach Pucharu Polski. Taka aktywizacja była jednym z głównych celów przyświecających PZKO przy wyborze miejsca i terminu regat i wydaje się, że cel został osiągnięty.

Pierwszy dzień regat przywitał zawodników przepiękną pogodą, niestety znów wiatr nie pozwalał na zbyt wiele. Ostatecznie udało się rozegrać tylko jeden wyścig. Dalsza rywalizacja, na skutek coraz większych zmian kierunku i siły wiatru zamieniłaby się już w loterię. W klasie Sport wyścig inauguracyjny wygrała załoga Daniela Sokołowskiego (Superkoszyk.pl Sailing), a w Standardzie – niedościgniony w tym sezonie rodzinny team Knasieckich (FutureNet Sailing).

W niedzielę pogoda poszła już na rękę zawodnikom. Od rana pojawił się równy wiatr o sile ok 3B. Ściganie rozpoczęło się tuż po 10:00, udało się rozegrać 4 wyścigi. W klasie Standard Roman Knasiecki wygrał pierwsze 2 wyścigi i praktycznie zapewnił sobie zwycięstwo. Z zaskakująco dobrej strony pokazała się druga w ostatecznym rozrachunku załoga, debiutującego w Pucharze Polski Emila Bałdygi (HBT Mrągowo). Wygrywając 2 ostatnie wyścigi i dwukrotnie kończąc biegi na 2 miejscu, ustąpili zwycięzcom zaledwie jednym punktem! Na trzecim miejscu rywalizację ukończył Adam Perczyński (Grupa HM), z opóźnieniem rozpoczynający tegoroczny sezon. W klasie Sport zaskakująco dobrze zaprezentowała się prowadząca po pierwszym dniu załoga Daniela Sokołowskiego. Po wygraniu 3 wyścigów ukończeniu ostatniego na 2 pozycji zdecydowanie wygrała rywalizację. O miejsce drugie do ostatniego wyścigu walczyli prowadzący dotąd ex aequo w klasyfikacji generalnej Kamil Ortyl (Vector Sails) i Marcin Styborski (PG Racing). Ostatecznie, dzięki zwycięstwu w ostatnim biegu, drugie miejsce zajęła załoga z Politechniki Gdańskiej, tym samym wychodząc na samodzielne prowadzenie w rankingu Sportu.

Regaty zakończyły się ok godz. 17:00. Wszyscy zawodnicy otrzymali na drogę słodycze od Jutrzenki, na najlepsi i wylosowani szczęśliwcy oprócz pucharów i medali bony na zakupy w sklepie internetowym Raksa.

Zawody w Wilkasach, organizowane wespół z AZS, mają szansę na stałe wejść do kalendarza imprez Pucharu Polski w klasie Omega. Pokazywanie szerokiemu gronu młodych zawodników atrakcyjności rywalizacji na Omegach, znakomitej organizacji regat i wysokiego poziomu rywalizacji z pewnością ma sens i daje szansę na skuteczną promocję samej klasy, ale i żeglarstwa regatowego w ogóle.

Kolejne edycje tegorocznego Pucharu Polski klasy Omega odbędą się w:

  • Powidzu (29-30.06)
  • Pucku (17-18.08)
  • Dąbrowie Górniczej (06-08.09) – Mistrzostwa Polski
  • Lubiatowie k/Sławy (21-22.09)
  • Międzychodzie (12-13.10) – Finał Pucharu Polski

Do zobaczenia na wodzie?