• Regaty w Wieleniu – relacja

  • 4 maja 2017

W ubiegły weekend w Wieleniu Zaobrzańskim, na wodach Jeziora Wieleńskiego, odbyły się regaty inauguracyjne Pucharu Polski Omega 2017. Na starcie pojawiło się łączenie 28 załóg, 20 w klasie Standard i 8 w klasie Sport. Dopisała pogoda (co patrząc na sytuację w całym kraju, wydaje się niezwykłym szczęściem:) ), dzięki czemu udało sięrozegrać aż 8 wyścigów.

Pierwszy dzień regat to pełny przegląd możliwych warunków: od umiarkowanego wiatru przez większość dnia, przez gwałtowne pogorszenie pogody z bardzo silnymi powiewami nawet do 12m/s aż do zupełnej flauty. W Standardzie pierwszego dnia najrówniej żeglowała załoga Perinatea Sailing Kuby Pankiewicza i to ona objęła prowadzenie. Na drugim i trzecim miejscu dzień ukończyły odpowiednio załogi Radka Stachurskieg (Dąbrowa Górnicza) i debiutująca w Pucharze Polski załoga Michała Gajdy, której postawa była chyba największą niespodzianką dnia. W Sporcie na czoło po pierwszym dniu wysunęła się załoga Igora Tarasiuka (PG Racing), która żeglowała najrówniej w zmieniających się warunkach, wygrywając m.in. wyścig czwarty, kończący się przy szybko „gasnącym” wietrze. Tuż za liderem klasyfikowały się załogi z Chorzowa (stermik Jakub Midor, także debiutant w Pucharze Polski) i z Barlinka (Andrzej Szynkiewicz). Warto podkreślić, iż w obu klasach rywalizacja była bardzo zacięta i żada załóg nie mogła się czuć pewna nawet miejsca na podium.

Drugi dzień przywitał nas przejmującym zimnem (przymrozki w noocy!!) ale także w końcu słonecznym niebem i bardzoo olidnym, równym wiatrem w okolicach 3B. Komisja sędziowska rozpoczęła ściganie bez zbędnej zwłoki (tutaj z pewnością należy podkreścić znakomistą pracę na wodzie komisji sędziowskiej i obstawy regat przez cały czas trwania zawodów!). Udało się rozegrać koolejne 4 wyścigi. W Standardzie ponownie najrówniej żezglowała załoga z Nowej Soli (chociaż pierwszy wyścig i 15 miejsce zapowiadały trudny dzień:) ) która finalnie zwyciężyła w regatach. Najbliżej walki o zwycięstwo była załoga YC Rewa Michała Gajdy, ale falstart popełniony w 7 wyścigu wyrzucił ich poza podium. Finalnie skład podium uzupełniły załoga Akademii Morskiej ze Szczecina (sternik Patryk Urba) oraz reprezentujący Dąbrowę Górniczą Radek Stachurski. W Sporcie mistrzem dnia został z pewnością Andrzej Szynkiewicz, pewnie wygrywając 3 z 4 wyścigów. Za jego plecami najszybciej żeglowała załoga Daniela Sokołowskiego, zajmując 3 razy 2 miesjce. Finalnie jednak, najlepszy w przekroju całych regat okazali się Kuba Midor z załogą, którzy wygrywając ostatni wyścig, rzutem na taśmę wygrali całe regaty. Na drugim miejscu rywalizację ukończyła barlinecka załoga Andrzeja Szynkiewicza, a na najniższym stopniu podium zawody ukończył Superkoszyk.pl Sailing Daniela Sokołowskiego. Niestety z rywalizacji o podium została wykluczona załoga Igora Tarasiuka, zdyskwalifikowana na przekroczenie przepisóow technicznych:(

Bardzo ciekawym, i chyba pożądanym przez zawodników, wydarzeniem podczas regat było sobotnie spotkanie z prawdziwym autorytetem wśród sędziów – Ryszardem Skarbińskim. Podczas spotkania omówione zostały zarejestrowane sytuacje z wody w kontekście obowiązujących przepisów i najnowszych zmian, omówiono najczęstsze błędy i sytuacje sporne. Liczymy, iż podobne spotkania (z sędziami, trenerami, etc) uda się zorganizować przy okazji kolejnych regat.

Podsumowując, z pewnością warto zwrócić uwagę na sporą liczbę debiutujących w stawce załóg. Co więcej, załogi te (jak np. załoga Michała Gajdy, Kuby Midora czy też Patryka Urby) najwyraźniej nie zamierzają tylko asystować, ale od razu mocno zaznaczyły swoją obecność! Cieszy także inicjatywa organizatora innego zorganizowania wieczornego czasu – ciekawe spotkanie z uznanym sędzią zamiast tadycyjnej biesiady to z pewnością fajny pomysł. Zresztą, dzięki niezawodnej gitarze Radka Stachurskiego, na integrację i wspólną zabawę czasu też nie zabrakło. Dziękujemy serdecznie organizatorom, sędziom, wszystkim zaangażowanym w organizację.

———————————————————————————————-

Klasa Omega to jedna z najstarszych polskich klas żeglarskich. Obecnie to także najliczniejsza seniorska flota regatowa w Polsce. Od wielu lat miłośnicy tej klasy ścigają się w dziesiątkach regat rozgrywanych na terenie całego kraju, w tym w cyklu Pucharu Polski, organizowanym przez Polski Związek Klasy Omega. W sezonie 2017 planowane jest rozegranie 8 eliminacji, w tym także mistrzostw Polski w Pucku. Partnerami Pucharu Polski klasy Omega są firmy Mine Master, Orvaldi, Regatta (RUSZ SIĘ). Patronem medialnym cyklu jest magazyn „Żagle”.